Z okazji zbliżającej się 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci ze świetlicy szkolnej zapoznały się ze związanymi z tym wydarzeniami i postaciami historycznymi. Były to ciekawe zajęcia uczące postawy patriotycznej oraz szacunku do symboli narodowych. Gazetka ścienna jest zwieńczeniem tego tematu.
Aktualności
Szkolna świetlica
11.11.2022
Bieg Niepodległości
11.11.20223W niedzielę 6 listopada pomagaliśmy w przeprowadzeniu ostatniego w tym roku z cyklu Piastowskich
Biegów Historycznych – Biegu Niepodległości.
Od godz. 9:00 pracowała szóstka wolontariuszek : Zuzia, Kinga, Karolina, Ola B. Julia oraz Ania.
Po wydaniu pakietów startowych Zuzia i Ania przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego podniosły flagę
państwową oraz flagę Miasta Piastowa na maszt.
Po ok. 16 minutach od startu na mecie pięciokilometrowej trasy biegu pojawili się pierwsi zawodnicy.
Wszystkim uczestnikom dziewczyny wręczyły medale, składały gratulacje.
Ogromne brawa i gratulacje zebrał nasz Pan od wf-u – Arkadiusz Pajdosz za zajęcie trzeciego miejsca w
Biegu Niepodległości w kategorii mężczyzn oraz trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej Grand Prix
Piastowskich Biegów Historycznych.Zespół red. wolontariatu
Szkoła pamięta cz. 2
05.11.20226#SZKOŁA PAMIĘTA
Po raz drugi, zgodnie z polską tradycją świąt zadusznych, uczniowie z SP3 upamiętnili bohaterów naszej wolności, a szczególnie tych, którzy związani są z historią Piastowa.
Kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariat przeprowadził zbiórkę zniczy wśród społeczności szkolnej.
Dwoje uczniów (Julia i Marcel) z wolontariatu szkolnego odwiedziło grób Powstańca Warszawskiego Zbigniewa Jakubiaka ps. „Mazur” na cmentarzu w Ursusie Gołąbkach.
Był on mieszkańcem Piastowa, zginął w pierwszych dniach powstania.
Każdego roku o tej porze uczniowie porządkują grób, składają kwiaty, zapalają znicze....
Wolontariusze pojawili się w kilkunastu miejscach pamięci na terenie Piastowa (przy pomnikach, tablicach). Wspominając bohaterów ważnych wydarzeń historycznych, zapalili znicze.
Miejsca te pozwalają wracać pamięcią do:
- Św. Jana Pawła II,
- Bł. Jerzego Popiełuszki,
- Jana Johne komendanta Policji w Piastowie zamordowanego przez NKWD w 1940 r.
w Twerze,
- Bohaterów Powstania Warszawskiego,
- Żołnierzy ruchu oporu z terenu Piastowa walczących z okupantem w latach 1939-45,
- Zbigniewa Gęsickiego „Juno”,
- Generała Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”,
- Harcerzy i członków Szarych Szeregów poległych i pomordowanych w latach 1939-45 oraz Aleksandra Kamińskiego ps. „Kamyk” Patrona Hufca ZHP Piastów,
- Poległych Strażaków z OSP Piastów,
- Żołnierzy Wojska Polskiego rozstrzelanych przez Niemców 12 września 1939 r.
Zespół red. wolontariatu
Szkoła pamięta - cz. 1
05.11.2022Włączając się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, w przededniu świąt zadusznych klasa 6b udała się na krótką pieszą wycieczkę do Pruszkowa, gdzie na terenie szpitala tworkowskiego znajduje się cmentarz. Po drodze, nieopodal peronów WKD Tworki zatrzymaliśmy się przy tablicy informacyjnej, gdzie mogliśmy zapoznać się z mapą okolicy i historią szpitala, założonego w roku 1891 oraz szpitalnego kościoła z 1904 roku. Dowiedzieliśmy się, że cmentarz przyszpitalny został założony w 1924 roku i od 1988 r. jest wpisany do rejestru zabytków.
Na cmentarzu znajduje się pomnik z inskrypcją o treści „Pamięci psychicznie chorych narodowości polskiej, niemieckiej, żydowskiej, którzy w latach 1939–1944 bezimiennie spoczęli na naszym cmentarzu bądź zostali wywiezieni i zamordowani. Tworki 1992”, a także kwatera wojenna, w której chowano między innymi żołnierzy i cywilów zmarłych w trakcie powstania warszawskiego w pobliskim obozie przejściowym Dulag 121.
W walkach obronnych toczonych we wrześniu 1939 roku przez oddziały WP w rejonie Ożarowa, Brwinowa i Pruszkowa zostało rannych kilkuset żołnierzy. Lokowano ich m.in. w szpitalu w Tworkach. 53 spośród rannych żołnierzy zmarło i zostało pochowanych w wydzielonej części parku okalającej szpital. Dziś jest to cmentarz wojenny 1939 r. Znajduje się tam pamiątkowy obelisk.
Wielu z nas było zdziwionych, że w tak niedalekiej okolicy są miejsca, które przypominają nam ważne karty naszej historii. Pamięć żołnierzy uczciliśmy minutą ciszy.
Uprzątnęliśmy wypalone znicze, zapaliliśmy nowe.
Wizyta w MOKu
05.11.20222Dnia 27.10.22 dzieci z kl. 0A odwiedziły MOK w Piastowie gdzie obejrzały przedstawienie pt.: „ Plastusiowy pamiętnik” w wykonaniu aktorów NTE z Wrocławia, który był adaptacją znanej książki M. Kownackiej pod tym samym tytułem. Spektakl bardzo się dzieciom podobał. Przygody plastelinowego ludka wprowadziły dzieci w dobry nastrój, a uśmiech nie schodził z ich twarzy. Zaprezentowane sytuacje z życia uczniów w szkole były nie tylko dowcipne, ale też pouczające. Historia Plastusia przede wszystkim ukazuje wartość przyjaźni.
„Czyste powietrze i bezpieczna mobilność naszych dzieci
03.11.2022Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego rozpoczyna realizację innowacyjnego projektu „Czyste powietrze i bezpieczeństwo naszych dzieci” w woj. mazowieckim, finansowanego przez międzynarodową organizację Clean Air Fund.
Nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w projekcie „Ulica Szkolna”, który będzie realizowany w pięciu wybranych szkołach województwa mazowieckiego, a jego celem jest opracowanie planów poprawy jakości powietrza i bezpieczeństwa ruchu drogowego w wybranych gminach. W tym celu zostaną przeprowadzone badania jakości powietrza oraz ocena gęstości i rodzajów ruchu drogowego wokół wybranych szkół. Wyniki badań i materiały edukacyjne posłużą do zwiększenia świadomości nt. zanieczyszczenia powietrza oraz wpływu indywidualnych zachowań i otaczającej lokalnej społeczności na codzienność i przyszłość ich pociech. Projekt będzie realizowany przy współpracy z lokalnym samorządem i biznesem.
ZABAWA SZTUKĄ
03.11.2022W bieżącym roku szkolnym 2022/2023 dzieci uczęszczające do świetlicy w Szkole Podstawowej nr 3 w Piastowie przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawa sztuką". Przewodnikami po świecie sztuk plastycznych będą Leo i Lisa. Pierwsze zadanie ,,TWAL", czyli malowanie linią/myślenie linią, już za nami. Oto wyniki naszej pracy.
Konferencja prasowa z bohaterami powieści J. Vernea
27.10.2022125 października odwiedzili naszą Szkołę bohaterowie powieści Juliusza Vernea: Phileas Fogg, Jan Obieżyświat, pani Auda i inspektor Fix.
Goście zostali mile przyjęci zarówno przez dziennikarzy jak i zebranych czytelników.Konferencję poprowadziła pani Monika Szuplewska.
Pytania były zadawne przez przedstawicieli Daily Telegraph, Timesa, Standarda, Morning Chronicle, Polsatu, TVN24 3000 i RMF FM.Dotyczyły one podróży, przygód i znajomości.Uczniowie powtórzyli sobie treść lektury W 80 dni dookoła świata, przypomnieli sobie osobliwości odwiedzonych krajów i zwiększyli wiedzę o kulturze, zwyczajach omawianych państw z czasów XIX w.
Jesienne sprzątanie Piastowa
25.10.2022Nasza szkoła brała udział w akcji ‘’ Jesienne sprzątanie Piastowa’’. Reprezentowała nas klasa 7a.
Akcja wspierana była przez firmy Partner Gospodarka Odpadami oraz Leroy Merlin Połczyńska, które ufundowały worki i gadżety reklamowe dla uczestników.
Swoim udziałem w akcji chcieliśmy propagować zaangażowanie w sprawy społeczne naszego Miasta i wrażliwość na estetykę otoczenia.
„Bitwa warszawska 1920 r. – warsztaty dla szkół”
23.10.2022Klasy 5a,6b,7a, 8a i 8c brały udział w projekcie dofinansowanym z budżetu powiatu pruszkowskiego „Bitwa warszawska 1920 r.
Uczniowie pracowali w małych zespołach, gdzie dzięki zaangażowaniu i współpracy wspólnie rozwiązali różnorodne zadania i docelowo przygotowywali plan obrony Warszawy. Drużyny musiały m.in. odczytać zaszyfrowane wiadomości, dopasować zdjęcia postaci do nazwisk, ułożyć chronologicznie ważne wydarzenia związane z historią Polski.
Poziom trudności zadań był dopasowany do wieku uczestników. Podczas zajęć uczestnicy poznali takie postacie jak: Józef Piłsudski, Józef Haller, gen. Tadeusz Rozwadowski, Wincenty Witos, Aleksandra Zagórska, gen. Maria Wittek, Wanda Gertz, czy por. Jan Kowalewski, który złamał sowieckie szyfry podczas wojny z bolszewikami i jest głównym bohaterem naszego spotkania.
Łącząc naukę i zabawę, przybliżyliśmy uczniom wiedzę na temat bitwy uznanej za 18 przełomową bitwę w historii świata.
8
Wycieczka 0B
23.10.20222Dzieci z grupy 0b uczestniczyły w wycieczce pt. ,,Bajki i legendy warszawskie". W trakcie spaceru po Starym Mieście, dzieci dowiedziały się m.in. skąd wzięła się nazwa miasta Warszawa i dlaczego wizerunek syreny widnieje w jej herbie, czego pilnowała Złota Kaczka i dlaczego Bazyliszek był taki straszny.
SP3 w Mandorii
23.10.202218 października 2023 r klasy trzecie i czwarte uczestniczyły w wycieczce do parku rodzinnej rozrywki Mandoria. Celem wycieczki było upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizyczno-ruchowej. W Mandorii czekały na naszych uczniów wspaniałe karuzele i emocjonujące przejażdżki roller-coasterami, gigantyczna zjeżdżalnia, galeon, strzelnica, szalupy i wiele innych atrakcji. Ten dzień wszyscy będą wspomonać z uśmiechami na twarzy i przeżyciami zachowanymi w pamięci i na zdjęciach.
Dzień Edukacji Narodowej
14.10.20222W Dniu Edukacji Narodowej dwie wyjątkowe nauczycielki naszej szkoły otrzymały nagrody burmistrza. Serdeczne gratulacje dla Pani Anny Trębskiej oraz Pani Oksany Bruch !!!!
Wolontariat w roku szk. 2022/2023
14.10.2022Z początkiem września rozpoczęliśmy rekrutację do grupy szkolnego wolontariatu.
Zebrała się nas grupa licząca 52 uczniów.
Pierwsze zadanie podjęliśmy 11 września, pomagając w przeprowadzeniu jednego
z Piastowskich Biegów Historycznych pn. Bieg Obrońców Ojczyzny na dystansie 1939 m.
W tym dniu w pracę były zaangażowane uczennice klas ósmych : Iga, Amelia Hańczyc, Kinga, Karolina Chałupka, Asia, Magda, Karolina Jędrzejczak oraz Oliwia.
24 września kolejna grupa wolontariuszy podjęła się wspomagania organizacji
i przeprowadzenia rywalizacji sportowych na XXI Piastowskiej Olimpiadzie Niepełnosprawnych.
Na stadionie MOSiR-u pracowali:
Maciek Chmielewski, Józek Szmit, Ignacy Kazimierski, Iga Chomiak, Amelia Hańczyc, Kinga Kurek oraz Karolina Chałupka.
2 października pomagaliśmy w przeprowadzeniu kolejnego z Piastowskich Biegów Historycznych tj. Biegu Powstańczej Warszawy. Trasa licząca 10 km wiodła przez ulice Piastowa, Pruszkowa oraz teren Muzeum Dulag.
Wolontariusze wydawali pakiety startowe, wręczali medale wbiegającym na metę, odpowiedzialni byli za podniesienie flagi na maszt przed rozpoczęciem biegu, rozdawali wodę
i owoce na trasie biegu, dopingowali zawodników.
Grupę dwunastu wolontariuszy stanowili: Janek, Igor, Gabrysia Płachecka, Iga, Magda, Basia, Ola Brysiak, Oliwia, Kinga, Łukasz, Sebastian oraz Mikołaj.
Foto www.piastow.pl Krzysztof Selerski
Pamiętamy...
10.10.202217PAMIĘTAMY… Ten napis, umieszczony jako element dekoracji, chyba najlepiej oddaje sens naszych corocznych spotkań w dniu Święta Szkoły. Pamiętaliśmy, pamiętamy
i będziemy pamiętać o patronach naszej Szkoły – Bohaterach Powstania Warszawskiego.
W tym roku już 78 rocznica wybuchu i tragicznego zakończenia Powstania…Patriotyczna postawa i bohaterstwo uczestników, w tym dzieci, a także ludności cywilnej, okupione śmiercią, kalectwem, wygnaniem ze stolicy, wysłaniem na przymusowe roboty lub do obozów śmierci – dziś to wszystko woła do nas: NIGDY WIĘCEJ WOJNY!
Takie było przesłanie naszego tegorocznego apelu. W ciszy i skupieniu obejrzeliśmy montaż wierszy, fragmentów wspomnień i powstańczych piosenek przygotowany przez uczniów – od zerówkowiczów do ósmoklasistów. Dla wielu z nas było to naprawdę głębokie przeżycie. Dziękujemy…
Dziękujemy też za podzielenie się swoimi refleksjami Pani Burmistrz Marii Makowskiej oraz Pani Dyrektor Agnieszce Lei.
Do zobaczenia za rok. Pamiętajmy o Powstańcach…
Dzień Chłopaka i Dziewczynki w 0A
04.10.20228Dzień Chłopaka i Dziewczynki w 0A. W związku z tym, że święta te są w bardzo bliskiej odległości w grupie 0A zostały połączone. Proponowane przez nauczycielki zabawy ze śpiewem takie jak,,Mam chusteczkę haftowaną",,Chodzi lisek ", ,,Pingwin ",,Dwóm tańczyć się zachciało " służyły integracji grupy. Dzieci otrzymały również ciekawe prezenty,które nie tylko służą do zabawy, ale są wspaniałym narzędziem do ćwiczeń logopedycznych. Najważniejsze,że na twarzach dzieci gościł uśmiech.
Wycieczka 0a i 0b
02.10.20221Nowy rok szkolny 2022/23 w oddziałach przedszkolnych rozpoczął się na dobre. Trwa proces adaptacji zerówkowiczów do nowego miejsca. Dzieci poznają się wzajemnie, czemu sprzyja przyjazna atmosfera w której odbywa się szereg zajęć i zabaw integracyjnych. Doskonałą formą scalającą zespół klasowy są również wszelkie imprezy, uroczystości i wycieczki klasowe. Dzieci z kl. 0a i 0b odbyły już pierwszą wycieczkę dn. 27.09.22r. do Teatru Guliwer w Warszawie, gdzie obejrzały pełne ciepła i wzruszeń, pouczające przedstawienie pt.: ,,Czy umiesz gwizdać Joanno?''. Spektakl bardzo się dzieciom podobał, czego wyrazem były ich spontaniczne, pełne emocji wypowiedzi.
Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc
29.09.20228W ubiegłą sobotę, 24 września odbyły się coroczne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc organizowane przez Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Dulag 121.
W tegorocznych obchodach, jak co roku, wzięliśmy udział również my, społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego.
Po raz kolejny też uroczystość została objęta Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Pana Andrzeja Dudę- Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
My- uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Piastowie uczciliśmy 24 września br. pamięć Ludności Cywilnej wypędzonej z powstańczej Warszawy, która między sierpniem a październikiem 1944 roku ginęła w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz przeżyła dramat wypędzenia i pobyt w obozie Durchgangslager 121, a także tych, którzy często z narażeniem życia, nieśli im bezinteresownie pomoc.
Tego bowiem wymagaliśmy od siebie i oczekiwaliśmy od innych.
Podczas uroczystości doświadczyliśmy gościnności i wysłuchaliśmy Świadków Historii – byłych więźniów obozu Dulag 121. Do Dulagu 121 przybyli powstańcy i kombatanci z terenu powiatu pruszkowskiego oraz okolic, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele środowisk patriotycznych oraz dzieci i młodzież.
Jesteśmy przekonani, że tego typu spotkania, to najlepsza lekcja historii, możliwość uświadomienia młodego pokolenia, że to co działo się podczas II wojny świadomej nigdy nie powinno się zdarzyć, i że nie ma przedawnienia w pamięci!
Musimy pielęgnować pamięć!
Fantazja polska - Polskie tańce narodowe
28.09.2022828 września uczestniczyliśmy w koncercie edukacyjnym pn. Fantazja polska - Polskie tańce narodowe w Mateczniku Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach.
Tytuł widowiska edukacyjnego nawiązywał do młodzieńczej kompozycji osiemnastoletniego Fryderyka Chopina – Fantazja na tematy polskie- A-Dur op. 13 na orkiestrę i fortepian.
Bohaterami teatralnej Fantazji były dzieci, które podczas dynamicznej, inscenizowanej lekcji poznawały polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka.
Przewodnikiem była niezwykła nauczycielka, skrzypaczka-wirtuozka. Podczas poszczególnych scen-obrazów wywoływane były nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów dla których rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację.
Usłyszeliśmy w znakomitej interpretacji utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego.
Po spektaklu był czas na pamiątkowe zdjęcie i wymianę wrażeń.
Byliśmy szczerze zachwyceni niesamowitymi przeżyciami i niepowtarzalną lekcją historii tańców narodowych. “Mazowsze” podbiło nasze serca. Piękna tradycyjna muzyka, śpiew i taniec, aktorskie występy młodszych od nas dzieci podkreślały narodowy charakter występu.
Zadowoleni, prawie tanecznym krokiem :) wróciliśmy do Piastowa.
Uczniowie klas ósmych
XI Narodowe Czytanie w grupie 0b
12.09.2022W ramach XI Narodowego Czytania uczennice klasy 3a czytały dzieciom kolejne rozdziały książki pt.,,Cudaczek wyśmiewaczek" J. Duszyńskiej.
Archiwum Aktualności
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 128298