Uczniowie klasy 2B wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania CodeWeek 2023. Była to już jedenasta ogólnoeuropejska inicjatywa promująca naukę programowania i umiejętności cyfrowe wśród dzieci i młodzieży. W czasie zajęć kreatywnych uczniowie przez dwa tygodnie wykonali trzy zadania: CodeWeek- owa wieża, 11 edycja w kodzie binarnym ukryta, Labirynt do zwycięstwa. Za każdy zrealizowany projekt uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami.
Aktualności
Europejski Tydzień Kodowania
04.11.2023
#Szkoła Pamięta
01.11.202311Poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświęceniu osobistego czasu na uprzątnięcie grobów , o które nie ma już kto zadbać, okazujemy szacunek dla naszej historii
i dziedzictwa kulturowego.
Po raz trzeci, zgodnie z polską tradycją świąt zadusznych, uczniowie z SP3 upamiętnili bohaterów naszej wolności, a szczególnie tych, którzy związani są z historią Piastowa.
Kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariat przeprowadził zbiórkę zniczy wśród społeczności szkolnej.
Dwoje uczniów (Julia i Marcel) z wolontariatu szkolnego odwiedziło grób Powstańca Warszawskiego Zbigniewa Jakubiaka ps. „Mazur” na cmentarzu w Ursusie Gołąbkach.
Był on mieszkańcem Piastowa, zginął w pierwszych dniach powstania.
Każdego roku o tej porze uczniowie porządkują grób, składają kwiaty, zapalają znicze....
Wolontariusze pojawili się w kilkunastu miejscach pamięci na terenie Piastowa (przy pomnikach, tablicach).
Wspominając bohaterów ważnych wydarzeń historycznych, zapalili znicze.
Miejsca te pozwalają wracać pamięcią do:
- Św. Jana Pawła II,
- Bł. Jerzego Popiełuszki,
- Jana Johne komendanta Policji w Piastowie zamordowanego przez NKWD w 1940 r. w Twerze,
- Bohaterów Powstania Warszawskiego,
- Żołnierzy ruchu oporu z terenu Piastowa walczących z okupantem w latach 1939-45,
- Zbigniewa Gęsickiego „Juno”,
- Generała Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”,
- Harcerzy i członków Szarych Szeregów poległych i pomordowanych w latach 1939-45 oraz Aleksandra Kamińskiego ps. „Kamyk” Patrona Hufca ZHP Piastów,
- Poległych Strażaków z OSP Piastów,
- Żołnierzy Wojska Polskiego rozstrzelanych przez Niemców 12 września 1939 r.
Czas zadumy
01.11.2023
Szczurek "Gucio" z wizytą w świetlicy
01.11.202324W czwartkowe przedpołudnie 26 października do świetlicy przyjechał z wizytą - szczurek "Gucio", Państwa Jaszczychów. Celem tej wizyty było rozwijanie właściwej postawy wobec zwierząt, a także ich bezpośredniej obserwacji. Pani Beata z córką Basią wprowadziły nas w świat życia szczurka "Gucia" i przybliżyły jego zwyczaje, tryb życia i odżywiania. Dzieci miały również okazję dotknąć i pogłaskać Gucia. Są teraz świadome, że opieka nad szczurkiem to odpowiedzialna, ale i przyjemna praca. Bardzo dziękujemy Pani Beacie i Basi za miłe spotkanie z "Guciem". Była to dla nas niesamowita przygoda.
#Szkoła Pamięta - VB
01.11.2023230.10.2023 r. klasa Vb uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej przy zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na warszawskiej Woli. Wytyczoną trasą odbyliśmy wędrówkę po kartach historii, poruszając się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat. Kończąc wycieczkę, w ramach akcji #Szkoła pamięta, zapaliliśmy znicze przy 156-metrowym Murze Pamięci okalającym Muzeum Powstania Warszawskiego, na którym zostały wyryte tysiące nazwisk powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r.
Wycieczka do teatru - "Śpiąca królewna"
31.10.2023Dnia 16.10.23 r. grupa 0a oraz klasy 2a i 2b odbyły wycieczkę do Teatru Bemowo w Warszawie na musical ,, Śpiąca królewna ". Dzieci były zauroczone spektaklem, piękną scenografią, kostiumami, efektami specjalnymi, śpiewem aktorów. Wielką frajdą było dla dzieci to,że mogły zrobić sobie z aktorami zdjęcie.
Konferencja prasowa z bohaterami powieści "W 80 dni dookoła świata " Julisza Verne'a
26.10.2023625 września br. odwiedzili uczniów klasy 5c bohaterowie powieści "W 80 dni dookoła świata " Juliusza Verne.
Wszyscy zostali serdecznie powitani w naszej szkole. Nawet uczniowie innych klas byli zainteresowani postaciami z XIX wieku. Wszyscy mieli szansę z nimi porozmawiać w czasie przerw międzylekcyjnych na tematy związane z podjętym przez Phileasa Fogga zakladem, podróżą pociągiem, statkiem, saniami i na słoniu. Największym jednak zainteresowaniem cieszyło się uczucie zawiązane w czasie niebezpiecznej drogi między Audą i głównym bohaterem.
Dziennikarze z Daily Telephgraph, Timesa, Morning Chronicle, ale też Czasu Piastowa, Radia RMF, Zet i Polskiej Telewizji Publicznej przygotowali mnóstwo pytań do zaproszonych gości.
Jan Passpartout, czyli Obieżyswiat w swoich wypowiedziach zwracał szczególną uwagę na przyjaźń, jaka zaistniała między nim a panem Foggiem oraz czas i spokój, o których marzył przed podjęciem służby w Londynie, a o których mógł zapomnieć przy boku przyjaciela.
Inspektor Fix przyznał się do popełnienia błędu w ocenie sytuacji. Na konferencji w obecności dziennikarzy przeprosił za swoje zachowanie i zbyt pochopne wydanie opinii.
Auda potwierdziła miłość do Phileasa Fogga i wdzięczność za uratowanie życia. Wydawało jej się przez całą podróż, że
była ciężarem dla męża i Jana. Po powrocie i ślubie zapewne wynagrodzi mężowi wszelkie troski, jakie mu ciążyły.
Główny bohater na koniec spotkania dał radę wszystkim potencjalnym podróżnikom dżentelmenom, że powinni dokładnie planować swoje wyprawy i nigdy nie dać ponieść się emocjom.
Na tym spotkanie z bohaterami powieści zakończono.
Lekcja holenderska
26.10.202375Uczniom klas IV, przygotowującym się do egzaminu na kartę rowerową, niestraszna była jesienna pogoda. Ubrani w przeciwdeszczowe kurtki i kaski trenowali manewry na drodze. Pierwsze próby samodzielnej jazdy rowerem w terenie wypadły wspaniale!
Poznaj Polskę na Sportowo - etap wojewódzki
24.10.20234W sobotę 21 paźdźernika Karol Sosnowski, Artur Bartoń i Michał Dumała wzięli udział w wojewódzkim finale konkursu o historii piłki nożnej w Polsce. Chłopcy wykazali się bardzo dużą wiedzą piłkarską. Na tym etapie pytania były znacznie trudniejsze a najlepiej wypadł Karol, który zajął 4 miejsce. Do wygranej zabrakło mu tylko jednej prawidłowej odpowiedzi. Gratulujemy całej trójce i mamy nadzieję, że za rok będzie jeszcze lepiej.
Zabawa sztuką
20.10.20238Działamy! W bieżącym roku szkolnym uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przystąpili do realizacji ogólnopolskiego projektu ,,Zabawa sztuką". Pierwsze zadanie polegało na udostępnianiu społeczności szkolnej tablicy z zadaniem ,,Działamy!" Propozycja była następująca: ,,Namalujmy wspólnie jesienne drzewo. Przyłącz się do akcji i domaluj swój fragment dzieła". Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się w to działanie, którego efekt można podziwiać na tablicy ściennej przy świetlicy .
Nietypowa lekcja historii. O średniowieczu inaczej
19.10.202322Uczniowie klasy 6, 7 i 8 dowiedzieli się wielu nowych rzeczy o średniowieczu i stali się damami i rycerzami.
Zdrowo jemy!
18.10.202325Uczniowie klasy 1B postanowili zrobić jedną z najlepszych rzeczy, jakie można uczynić dla swojego zdrowia, dostarczyli swojemu organizmowi witamin, błonnika i przeciwutleniaczy. A to wszystko za sprawą własnoręcznie przygotowanych sałatek owocowych. Odpowiednio dobierali ilość i rodzaj owoców, tak, aby półmiski wyglądały wspaniale, cieszyły podniebienie a przede wszystkim były zdrowe. Nie straszne im było krojenie twardych jabłek, obieranie pomarańczy czy bananów, maliny i borówki same wskakiwały do półmisków a niekiedy od razu do buzi. Brzoskwinie i gruszki aż się prosiły aby je szybko pokroić i wrzucić do miski. Radości było co nie miara!
Warsztaty w Muzeum Literatury
18.10.20239Nasi czwartoklasiści mieli okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych w Muzeum Literatury w Warszawie. Zajęcia były poprowadzone w sali ekspozycji poświęconej Adamowi Mickiewiczowi, a oparte na tekście tegoż autora pt. "Przyjaciele". Najpierw była próba z czytanym tekstem, następnie improwizacja scenki i nauka wygłaszania roli, aż po "wystawienie na scenie" bajki. Dzięki tworzeniu "żywej" scenografii, prezentowaniu tekstów, było wiele śmiechu i zabawy. Po "zabawie" w teatr odbył się spacer po salach muzeum z ciekawymi eksponatami i opowieściami o życiu i przyjaźniach A. Mickiewicza. Nie zabrakło też spaceru po warszawskiej Starówce oraz wspólnym drugim śniadaniu w pewnym miejscu...
Praca
18.10.2023Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Piastowie od zaraz zatrudni pracownika w charakterze pomoc nauczyciela w wymiarze 1/2 etatu. Więcej informacji w sekretariacie szkoły.
Spotkanie z behawiorystkami i ich psem „Skwarkiem” w świetlicy
17.10.20235Podczas środowych zajęć świetlicowych 11.10.2023r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”. Dzięki wiedzy i doświadczeniu dwóch behawiorystek Pani Darii oraz Pani Eweliny dzieci miały okazję poznać zasady pracy z psem. Zostały im przekazane podstawowe zasady właściwego stosunku do zwierząt, opieki oraz pomocy. Bezpośredni kontakt z wyszkolonym psem, w ruchu i działaniu pozwolił dzieciom na przełamanie bariery strachu przed psem, poznać zabawy, które mogą następnie wykorzystać we własnym domu ze swoim pupilem. Panie behawiorystki kładły duży nacisk na bezpieczeństwo – pies to nie tylko towarzysz zabaw, ale także żywe stworzenie które może być potencjalnym zagrożeniem. Dzieci uczyły się jak postępować w kontakcie z obcym psem, oraz się zachować i bronić w razie potencjalnego ataku. Tego typu zajęcia pozwalają dzieciom na poszerzanie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. Oczywiście są również relaksujące, nic bowiem nie działa lepiej niż towarzystwo psa i obserwowanie jak radośnie merda ogonem na widok człowieka. Team behawiorystek na czele z „Skwarkiem” zapowiedział, że jeszcze nie raz nas odwiedzi, a my już wypatrujemy kolejnego spotkania! DZIĘKUJEMY!!!
"Poznaj Polskę na Sportowo"
13.10.202313.10.2023r. odbył się w naszej szkole pierwszy etap konkursu wiedzy z piłki nożnej. Najwięcej punktów zdobył Michał Dumała z klasy 5b, 11 na 11 możliwych w czasie 60 sekund. Gratulujemy wszystkim chłopcom dobrych wyników i mamy nadzieję na awans do kolejnego etapu.
Za konkurs odpowiadał p. Pajdosz.
Święto Szkoły- dzień inny niż zwykle!
10.10.202334W tym roku 5 października, w poprzednich latach w rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego, obchodziliśmy Święto naszej Szkoły.
Być może tak miało być- w rocznicę bitwy pod Kockiem z 1939 roku zorganizowano uroczystości.
Zaczęło się od Mszy świętej w intencji społeczności szkolnej i tych, co zginęli w Powstaniu Warszawskim, odprawionej w kościele pw. Św. Michała Archanioła przez ks. Dariusza Partykę- proboszcza w/w parafii, w obecności uczniów, nauczycieli i najbliższych wychowanków Trójki skupionych przed ołtarzem przy sztandarze szkolnym.
Druga część oficjalnej uroczystości odbyła się przed pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego przy Szkole Podstawowej nr 3. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: p. Maria Makowska- zastępca burmistrza, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedszkoli, ks. Dariusz Partyka, uczniowie i ich rodziny. Odczytany został Apel Pamięci, zabrały głos: pani Agnieszka Leja- dyrektor Szkoły, pani Maria Makowska.
Złożono przed pomnikiem kwiaty I zapalono Znicz Pamięci.
Na część artystyczną zaproszono wszystkich do sali gimnastycznej. Było to Spotkanie z poezją Polski Walczącej kojarzonej z czasem Powstania Warszawskiego, bo przeplatającej się z fragmentami z Dziennika Tadeusza Dziera „Myśmy tu zawsze byli...”
Był czas na refleksję, uśmiech i łzy, wszystko w umiarze.
Młodzież przypomniała słowa gen. Tadeusza Bora- Komorowskiego nt. motywów podjęcia decyzji o powstaniu. Uświadomiła sobie i innym lub po prostu przypomniała, że o walce zdecydowano dużo wcześniej niż przed 1 sierpnia ’44., że walczono nie tylko z karabinem w ręce, ale też słowem, które 5 października skierowała do słuchaczy.
Uczniowie zaprezentowali poezję Antoniego Słonimskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zdzisława Stroińskiego, Władysława Broniewskiego, Józefa Czechowicza, Jerzego Zagórskiego, Andrzeja Trzebińskiego, Wacława Bojarskiego, Jana Miernowskiego i Leopolda Staffa.
Wydeklamowano również wiersze wystawione w Konkursie Poetyckim zorganizowanym w sierpniu 1944 przez żołnierzy III Rejonu VI Obwodu AK Praga, które zdobyły pierwsze trzy miejsca. Zwrócono uwagę, że autorzy podpisani byli jedynie pseudonimami: Ultor 693, Dan 693 i Eug.690. Utwory docenione przez jury Konkursu to: „1 sierpień 1944”, „Przyśniła się dzieciom Polska” oraz „Żołnierzom 690 zgrupowania”.
Niesamowite wrażenie zrobił występ jednej z uczennic, która zaśpiewała utwór „Warszawo ma” Andrzeja Własta.
Święto Szkoły zakończył o 17.00 Wieczór Poezji Polski Walczącej, który był kumulacją wiedzy historycznej i literackiej. Publiczność zgromadzona w sali nie szczędziła braw młodym artystom.
Łzy płynęły nie tylko opiekunom, rodzicom, ale i uczniom.
Ważne, że „ozwało się Alleluja w Galilei, i oboje anieli po kolei, potem salwa rozległa się głucha...”, bo to dało optymistyczne zakończenie czasu bardzo tragicznego dla Polski.
Przemówienie końcowe należało do p.Agnieszki Lei- dyrektor Szkoły i p. Grzegorza Szuplewskiego burmistrza Piastowa.
5 października społeczność szkolna i wszyscy zaproszeni goście oddali to, co należne Bohaterom Powstania Warszawskiego- cześć i chwałę.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Innowacja pedagogiczna
08.10.202311W ramach innowacji pedagogicznej w klasach pierwszych prowadzone są zajęcia z gimnastyki z elementami gimnastyki korekcyjnej przez nauczyciela wychowania fizycznego i gimnastyki korekcyjnej panią Magdalenę Mazurczak.
Projekt Edukacyjny „Gramy zmysłami”
08.10.202312Uczniowie z grupy 0a i 0b w obecnym roku szkolnym biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „ Gramy zmysłami”. Projekt trwa od października do maja. W każdym miesiącu będzie realizowany inny temat, koordynatorem w szkole jest pani Magdalena Mazurczak. Pod jej okiem uczniowie będą poznawali świat i stymulowali zmysły podczas zabaw oraz kształtowały świadomość własnego ciała. W październiku temat to sensoryczny tor przeszkód.
Piastowska Liga Szkolna
04.10.20233W dniach 03-04.10.2023r. odbyły się pierwsze zawody w ramach Piastowskiej Ligi Szkolnej. Był to turniej piłki nożnej klas starszych. We wtorek chłopcy wywalczyli 3 miejsce, natomiast w środowe popołudnie nasze dziewczęta nie miały sobie równych i zajeły pierwsze miejsce.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów oraz naszym nauczycielom w-f.
Archiwum Aktualności
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 128209