• Projekt dla klas siódmych „Moje miasto- moja duma”.

            17.06.2024

             

            W tym roku szkolnym w ramach realizacji podstawy programowej uczniowie klas siódmych realizowali zajęcia projektowe z działu „Mój region - moja mała Ojczyzna”. Wykonywaliśmy między innymi:

            - krzyżówki, których pytania zawierały informacje dotyczące naszego miasta, jego historii i Honorowych Obywateli Miasta Piastowa

            - wykonywaliśmy plakaty w ramach konkursu szkolnego „Moje miasto- moja duma”

            - zorganizowaliśmy lekcję terenową „ Piastów oczami mieszkańców”

            Celem projektu było promowanie najbliższego środowiska i naszego miasta, pogłębienie wiedzy historycznej i geograficznej dotyczącej naszego miasta, zainteresowanie uczestników historią miasta, uczczenie pamięci o osobach wybitnych i zasłużonych dla naszego miasta, rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji pochodzących z różnych źródeł i właściwego ich wykorzystania.

            W projekcie wzięło udział 54 uczniów. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem naszych podopiecznych. Był możliwością do rozwoju kreatywności i pobudził naszych uczniów do działań prospołecznych.

            Nauczyciel geografii

            Aneta Czyż-Pachołek

             

          • Projekt „Warszawa znana i nieznana”

            17.06.2024

             

            Uczniowie klas piątych w ramach realizacji podstawy programowej z geografii w tym roku szkolnym wykonywali projekt wycieczki po naszej Stolicy. Nasi milusińscy zastosowali różne techniki prezentacji graficznej. Zaprezentowano różne pomysły na to, w jaki sposób można wykorzystać potencjał Warszawy. Prace uczniowskie przedstawiały różne trasy i obiekty na trasie wycieczki do Warszawy. Celem projektu było zachęcenie młodzieży do odnalezienia w sobie cech organizatora wycieczek oraz ukazanie możliwości podróżowania po Nizinie Mazowieckiej i odnajdowania pięknych miejsc, wartych zobaczenia.W projekcie wzięło udział 27 osób z różnych klas piątych. Na koniec projektu spotkało się grono nauczycieli, aby obejrzeć złożone prace i zdecydować, które zostaną nagrodzone oraz wezmą udział w wystawie szkolnej. Wyróżniono 10 prac. Serdecznie gratulujemy inwencji twórczej i zachęcamy do udziału w projekcie w przyszłym roku szkolnym.

            Nauczyciel geografii

            Aneta Czyż-Pachołek

          • Realizacja projektu „Ryślenie - myślenie”

            17.06.2024

            Zastosowanie odpowiednich metod dydaktycznych ma ogromy wpływ na efektywność szkolnych procesów nauczania i uczenia się. Jedną z tych metod może być nowy trend w neurodydaktyce, której przykładami użycia mogą być między innymi grafonotki. Wykorzystanie takich pomocy na lekcji pozwala lepiej przekazać informacje. Posługiwanie się obrazami, czyli graficznymi reprezentacjami rzeczywistości, to nic innego jak jej wizualizowanie, dzięki któremu jesteśmy w stanie powiązać ze sobą zdobywane wiadomości. Taki sposób nauczania jest o wiele prostszy dla ucznia niż np. opisy tekstowe (zwłaszcza te rozbudowane). Ponadto umożliwia uczniowi przejrzyste organizowanie złożonych informacji. W odniesieniu do procesów nauki i nauczania w szkole metoda ta wpływa na przyspieszenie procesu przyswajania nowego materiału przez uczniów oraz na pełniejsze jego zrozumienie, co znacząco wzmacnia efektywność. Im więcej stosujemy materiałów wizualizujących na lekcji, tym sprawniej zachodzi proces przyswajania omawianych treści. Najistotniejsze jest jednak zachęcanie uczniów do tworzenia własnych wizualizacji przyswajanych wiadomości, w tym przekształcania treści prezentowanych w formie tekstu na postać graficzną. W związku z powyższym postanowiłyśmy wspólnie z koleżanką Biologiem zachęcić ucznio klas 7 i 8 do udziału w projekcie szkolnym pt.: „Ryślenie - myślenie”. Polegał on na tym, że samodzielnie wykonywali grafonotki do określonych tematów lekcji. Jak się okazało po ewaluacji projektu było to dla nich nie lada wyzwanie, które w konsekwencji sprawiało im ogromną satysfakcję. Wszystkie prace uczniów były eksponowane na korytarzu szkolnym na gazetkach, po to by inni uczniowie mogli zobaczyć wyniki ich pracy. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Mamy nadzieję, że nasza młodzież podejmie wyzwanie w następnym roku szkolnym.

            Nauczyciel geografii

            Aneta Czyż-Pachołek

            Anna Trębska

          • Podsumowanie warsztatów w świetlicy z cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”

            16.06.2024

            Dnia 12 czerwca Pani Katarzyna Latek – Olaszek poprowadziła ostatni warsztat z cyklu zajęć dla dzieci klas 1-3, którego temat brzmiał: „Współpraca”.

            Moje jest mojsze!- zdanie tak dobrze znane nam dorosłym, jest też całkiem dobrze znane

            dzieciom.

            To, moje jest mojsze - można było zaobserwować podczas 1 części warsztatu, gdzie

            dzieci wspólnie uczyły się grupowego ćwiczenia fizycznego.

            Wspólne uzgodnienia obejmowały komunikację, kto w jakim miejscu czuje się silniejszy,

            kto jest w stanie utrzymać grupę (miejsce z tyłu), kto wreszcie nie czuje się mocny.

            Były próby i był finał ćwiczenia, który miał emocje, energię rywalizacji ale też skupienia.Ćwiczenie grupowe - usiądź na moich kolanach pokazało, że wynik 4 minuty i 5 oraz 10 sekund jest możliwy.Możliwe też okazało się szybkie odkrycie słów przez grupy, które dzieci ułożyły w zdanie: Każde dziecko ma swoje mocne strony.Kreatywne i zaskakujące odpowiedzi mocy dzieci,  które znalazły się na serduszkowych kartkach pokazały:- jak różne moce dzieci u siebie widzą,- jak technologia wpływa na moce dzieci,- jakie typy mocy przeważają (sportowe, techniczne i artystyczne).Energię było czuć jeszcze dłuższą chwilę po warsztatach.A to dlatego, że współ- praca to połączenie mocy każdego z nas.

            Życzymy Państwu dużo mocy, a dzieciom gratulujemy takiego zaangażowania się podczas

            warsztatu. Dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

          • Klasa 5a

            14.06.2024

            Klasa 5a czyta i prezentuje, a wystawą swoich prac czytelnictwo promuje!:)

            Projekt - podsumowanie roku! Wspaniałe wystąpienia i prace!

          • Aktywna Szkoła

            12.06.2024

            Zapraszamy na zjaęcia w najbliższy weekend:

            Wejście przez bramę wjazdową przy sali gimnastycznej:

            sobota (15.06.2024r.) - 8:00 - 9:00 piłka siatkowa i tenis stołowy

            niedziela (16.06.2024r.) 15:30-17:00 piłka siatkowa

            17:00-18:00 tenis stołowy

            18:00-19:00 piłka nożna halowa

            19:00-20:30 piłka koszykowa

            Zapraszamy

          • Pęcickie Orlęta

            12.06.2024

            Film został zrealizowany w ramach Ogólnopolskiego Konkursu na projekt historyczny "Póki nie jest za późno" organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Zajął 8 miejsce.

          • WYNIKI KONKURSÓW CHEMICZNYCH

            10.06.2024

             

             

            Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Chemii
            Doświadczalnej  organizowanym przez Technikum nr 27 w Warszawie.

            W ubiegły wtorek odbyło się ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród: Zuzanna Majek i Amar Dautovic z klasy 7b zajęli 3 miejsce.

             

             

             

             

             

            Technikum nr 27  w Warszawie  zorganizowało również konkurs dla szkół podstawowych na Nietypowy Układ Okresowy Pierwiastków. Uczniowie  Naszej Szkoły wykazali się ogromną kreatywnością i wykonali piękne układy, które zostały docenione i nagrodzone 1, 2, 3 miejscem  oraz wyróżnieniami.

            Dziękujemy za udział i zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy .

            Ogromne gratulacje!!!!

            Prace konkursowe można podziwiać na holu przed wejściem głównym do szkoły.

             

            Nauczyciel chemii

            Edyta Sawko


             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

          • Bieg przedszkolaka

            10.06.2024

            Jak co roku, Dzień Dziecka na Stadionie Miejskim MOSiR tętnił atrakcjami.Jedną z nich był Bieg Przedszkolaka, który tradycyjnie pomagaliśmy przeprowadzić.24 wolontariuszy miało ręce wypełnione pracą podczas sporządzania list startujących uczestników biegu w czterech kategoriach wiekowych, zagrzewania do walki na trasie oraz wręczania medali na mecie piastowskim przedszkolakom. Gratulujemy zwycięzcom Biegu!

            Wolontariat

          • Wizyta higienistki stomatologicznej w klasie 1B

            10.06.2024

            Dnia 5 czerwca uczniów klasy 1B odwiedziła Pani Viktoriia, mama Oleksandra, która z zawodu jest higienistką stomatologiczną. Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo dbać o zęby, co robić aby zapobiegać próchnicy. Miały też okazję na chwilę stać się lekarzem stomatologiem i wyleczyć chore zęby. Radość pierwszaków była ogromna. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy białego uśmiechu. Bardzo dziękujemy Pani Viktorii za wiele cennych rad!

          • Z wizytą w "Cukierni Olczak i syn"

            09.06.2024

            Dnia 27 maja klasa 1B miała okazję poznać pracę cukiernika od podszewki. Cudowna Pani Marysia oprowadziła dzieci po wszystkich stanowiskach pracy znajdujących się w "Cukierni Olczak i syn" . Uczniowie mogli własnoręcznie zrobić przepyszne kruche ciasteczka, które potem zabrały do szkoły, aby się nimi rozkoszować .  Pierwszaki, jako przyszli cukiernicy, spisały się na medal. Serdeczne podziękowania dla wszystkich pracowników cukierni za wsparcie, naukę zawodu oraz wspaniałe przyjęcie pierwszaków!

          • Lekcja otwarta

            07.06.2024

            Dnia 27.05. 2024  odbyła się lekcja otwarta na zajęciach kreatywnych z chemii , w której brała udział klasa 1a wraz z wychowawcą p. Agnieszką Dudek.Uczniowie pod nadzorem nauczyciela chemii p. Edyty Sawko wykonali doświadczenia chemiczne:-napełnianie balonika otrzymanym dwutlenkiem węgla w reakcji chemicznej- płonąca ręka- barwienie wskaźników kwasowo- zasadowychjak również sami Goście lekcji przeprowadzili proste doświadczenie Wir mleczny.Dzieci były zainteresowane tematem i zaangażowane w przebieg lekcji. Jak widać na zdjęciach  wszyscy uczyli się w sposób aktywny, a przy tym świetnie bawili!

          • Aktywna Szkoła

            07.06.2024

            Zapraszamy na zajęcia sportowe do naszej szkoły w ramach programu Aktywna Szkoła - Aktywny Weekend.08.06.2024r. (sobota) od godziny 14:00 do 17:0009.06.2024r. (niedziela) od godziny 8:00 do 11:00Przewidziane aktywności sportowe to: piłka nożna halowa, piłka siatkowa, piłka koszykowa i tenis stołowy.Zapraszamy wszystkie chętne osoby.

          • "DOTYKAM SZTUKI"

            07.06.2024

            "DOTYKAM SZTUKI"

            Z wielką przyjemnością prezentujemy nagrodzone prace w II. Przeglądzie Artystycznym z Malarstwa, Grafiki i Wzornictwa „Dotykam sztuki”.

            Prace autorstwa Szymona Styś z klasy 4c.

            Źródło:  https://m.facebook.com/mdkpruszkow/

          • Szkolenia dla Rodziców

            07.06.2024

            Drogi Rodzicu,chcesz zwiększyć kompetencje wychowawcze i tym samym ułatwić sobie wypełnianie roli, jaką jest rodzicielstwo? Jeśli tak, zapraszam Cię na szkolenia, które odbędą się w przyszłym tygodniu na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 5 w Piastowie.Szczegóły na plakacie.

          • Edukacja z Wojskiem

            05.06.2024

             

            W piątek, 24 maja, klasa 7a uczestniczyła w trzygodzinnych praktycznych i teoretycznych zajęciach w ramach programu „Edukacja z Wojskiem”.Zasadniczym celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.Zajęcia zawierały treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Wojskowi instruktorzy przekazywali swoją wiedzę i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku i przyjazny.

          • Klasa 7a w Muzeum Powstania Warszawskiego

            05.06.2024

             

             

            W czwartek, 23 maja, uczniowie klasy 7a odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem wizyty był udział w lekcji muzealnej „Powstańczy dzień” 

            Po wprowadzeniu w tematykę i przedstawieniu tła historycznego, podczas zwiedzania ekspozycji uczniowie mieli okazję poznać życie codzienne żołnierzy oraz ludności cywilnej w walczącej Warszawie. Dowiedzieli się, jakie były warunki bytowe i potrzeby życiowe warszawiaków, jak wyglądały sytuacje rodzin i jaka była rola kobiet w Powstaniu Warszawskim. Podsumowaniem zajęć była praca w grupach - tworzenie kart z powstańczych pamiętników z pozycji dziecka, sanitariuszki, lekarza...

            Wycieczka miała również zachęcić uczniów do ponownego odwiedzenia Muzeum, już na własną rękę, zresztą dla niektórych z nich nie była to pierwsza wizyta w tym miejscu.